AKTUALITY
ECB posiluje stimulaci (Týden 38)
Hlavní událostí uplynulého týdne bylo zasedání Evropské centrální banky, na němž evropští centrální bankéři razantně uvolnili svoji už tak mimořádně rozvolněnou politiku a snížili svoji depozitní úrokovou sazbu z nedávno platných -0,40 procenta ještě o jednu desetinku níže. Centrální banka navíc obnovila svůj program kvantitativního uvolňování a bude opět z trhu vykupovat investiční aktiva v objemu dvaceti miliard…
Číst více Konec dobrých časů? Největší nepřítelem investora je panika
V dnešní době se v podstatě každý den dozvídáme z médií informace o obchodní válce mezi USA a Čínou, chaosu okolo brexitu nebo o stagnaci, či rovnou poklesu světového hospodářství. Na trhu stoupá nervozita, že „dobré časy“ končí. Je tomu skutečně tak? A co by si z toho všeho měl odnést běžný investor? V posledních…
Číst více Index politické nejistoty je mimořádně vysoko (Týden 37)
Akciovým trhům se minulý týden dařilo mimořádně dobře a prakticky všechny hlavní investory pečlivě sledované indexy si připsaly solidní zisky. Nejsledovanější americký index SP500 se vymanil z obchodního pásma, v němž byl již několik týdnů uvězněn, a vydal se vzhůru k atakům předchozích maxim z konce července. Důvodem pro opětovný pohyb směrem vzhůru je celkové zklidnění situace kolem americko-čínských…
Číst více Varování z Německa (Týden 36)
I analytici mívají dovolené, a tak jsme se již nějakou dobu nesetkali. Nutno říci, že se za ty tři týdny nestalo nic mimořádného. Tedy přinejmenším při pohledu z výšky. Akciové indexy a s nimi i ten nejsledovanější americký SP500 se obchodují za vyšší volatility v poměrně úzkém pásmu, mezi 2830–2940 body. Jak již bylo řečeno, obchodní rozpětí jednotlivých…
Číst více Sezóna stavebního spoření se blíží. Víte, jak správně spořit?
Léto pomalu končí, děti jdou do školy a Vánoce jsou za dveřmi. A právě konec roku je už řadu let považován za „sezónu“ stavebního spoření. Jednotlivé spořitelny na toto období cílí svoji marketingovou aktivitu, vypisují různé akce a počet uzavíraných smluv v posledních měsících roku opravdu narůstá. Jak stavební spoření nejefektivněji využít? Je výhodnější pravidelná roční,…
Číst více Kam by investovala Greta? Investice do ekologie budou kolísavá plavba
Mám kamaráda, který prodává Herbalife. Neježte se hned, vím, že výrobky této firmy nemají v Česku nejlepší pověst, byť je to poměrně nezaslouženě. Je to velice příjemný a vzdělaný člověk a k produktům, které prodává, poskytuje kvalifikované poradenství. Nedávno jsme spolu seděli a on s nadšením vyprávěl, v jak super odvětví pracuje a jakou má…
Číst více Obchodní válka sráží dál trhy (Týden 33)
Hlavní akciové indexy na svých hodnotách v uplynulém týdnu opět poměrně silně ztratily. Jasným důvodem poklesu je další eskalace obchodních třenic mezi Spojenými státy a Čínou. Na prezidentem Trumpem předminulý týden uvalené desetiprocentní obchodní přirážky na čínské zboží v hodnotě tříset miliard dolarů čínská strana poměrně razantně odpověděla, když devalvovala svoji měnu na nejnižší hodnotu za více…
Číst více FED vs Donald Trump (Týden 32)
Hlavní událostí uplynulého týdne mělo být zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech a jejich rozhodnutí ohledně další výše tamních úrokových sazeb. Mělo, ale nebylo. Výstup z jednání FEDu hravě zastínil hned následující den prezident spojených států Donald Trump a jeho Twitter. Od zasedání centrálních bankéřů trhy se stoprocentní jistotou očekávaly snížení úrokových sazeb a lišily se…
Číst více Komentář: Jen kosmetické opatření. FED si nechce vystřílet všechny náboje
Americká centrální banka ve středu dle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrtinu procentního bodu. Naposledy Fed snižoval sazby před deseti lety, když bojoval s finanční krizí. Dnes se americká ani světová ekonomika v zásadní krizi nenachází, nicméně růst napříč celým vyspělým světem zpomaluje. Jsme v situaci, kdy jednotlivá hospodářství jedou na hraně svého potenciálu…
Číst více V očekávání (Týden 31)
Akciové trhy v právě skončeném týdnu rostly a hlavní světové indexy si připisovaly zajímavé zisky. Za růstem stojí zejména optimismus spojený s očekáváním toho, že se i centrální bankéři ve Spojených státech připojí k politice opětovného rozvolňování a dalších stimulací ekonomiky a po svém středečním jednání sníží své úrokové sazby o čtvrt až půl procentního bodu. Jedinou výjimkou…
Číst více