Pod taktovkou twitteru Donalda Trumpa (Týden 20)
Druhý květnový týden měl jen jednoho velkého hráče a tím byl prezident Spojených států Donald Trump. Jeho nedělní tweet kompletně změnil bezstarostnou náladu vládnoucí na trzích od počátku letošního roku. Donald Trump světu oznámil, že se rozhodl zvýšit dovozní cla na čínské výrobky dovážené do Spojených států v objemu 200 miliard z deseti procent o patnáct procent výše. Dále také pohrozil, že může zavést clo i na čínské vývozy v hodnotě 325 miliard dolarů, které prozatím clu nepodléhají.
Pokud tedy dosud pan Trump tweetoval, že jednání s jeho čínskými protějšky pokračují skvěle, je možné, že jeho tweety nevyjadřovaly situaci u jednacích stolů v celé její šíři a komplexnosti. Jemně řečeno. V důsledku nového počinu americké administrativy akciové trhy po celém světě silně propadly, i když situaci nakonec mírně zachránilo páteční obchodování, v němž indexy silně zkorigovaly předchozí propad a zakončily poslední obchodní seanci týdne v solidním zisku. Výsledky celého týdne to ale zachránit nemohlo.
Kromě poklesu cen akcií zaznamenaly silný propad také ceny zrnin a bavlny, které patří k důležitým vývozním komoditám z USA do Číny. Americké zásoby jsou už tak rekordně plné a nedostatek odbytu pro ně, který obchodní válka mezi dvěma světovými velmocemi ještě prohloubí, žene ceny zejména kukuřice a sóji k dávno nevídaným hladinám. To začíná zvedat vlnu bankrotů amerických farmářů, kteří patřili ve velké míře k voličům současného amerického prezidenta, což Donalda Trumpa s blížícími se volbami rozhodně příliš netěší.
Na druhé straně se prudce zvyšuje počet čínských pozdě splácených nebo nesplácených dluhopisů, a to zcela jistě netěší zase druhou stranu. Dohodu potřebují obě strany a ne, že ne.
Ostatní makroekonomické události hrály minulý týden spíše podřadnou roli. V polovině měsíce nejsou většinou ohlašována žádná mimořádně důležitá data, a tak trhy všechny údaje i řeči členů bankovních rad spíše pomíjely. Ani v dalším týdnu nemyslím, že by první housle od Donalda Trumpa a obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou převzala nějaká nová čísla či výroky guvernérů bank. A to i přesto, že budeme svědky vyhlášení čísla mapujícího růst hrubého domácího produktu v Evropě, či ostře sledovaného německého indexu ZEW.
Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu