SP500 na historickém maximu, důvody se hledají těžko (Týden 39)
Akcioví investoři jsou ve vztahu k americkým titulům nadále mimořádně optimističtí a posouvají hodnoty indexů stále výše. Čtvrteční historické maximum indexu SP500 mělo hodnotu 2940 bodů. Dobře se tentokrát dařilo i dalším indexům, v nichž první housle hrály emerging markets, kterým svědčí několikatýdenní pokles amerického dolaru.
Důvody pro růst cen indexu SP500 na nová historická maxima se hledají ovšem poměrně složitě. Hlavním tématem minulého týdne byla další eskalace obchodních třenic mezi Spojenými státy a Čínou. Poté, co v červenci oznámil Donald Trump pětadvacetiprocentní cla na dovoz z Číny za 34 miliard dolarů, došlo na konci srpna k dalšímu navýšení objemu čínského zboží pod 25procentním clem o 50 miliard dolarů. V minulém týdnu oznámil americký prezident zavedení nových desetiprocentních cel na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů a zároveň Čínu varoval před odvetnými opatřeními s tím, že v takovém případě by navýšil objem čínského zboží s navýšeným clem o dalších 267 miliard dolarů a tím zavedl vyšší cla prakticky pro celý čínský export do USA.
Z makroekonomických údajů, které byly v uplynulém týdnu oznámeny, zaujalo především další negativní překvapení z nemovitostního trhu ve Spojených státech. Počet nově vydaných stavebních povolení opět poklesl a oznámené číslo tak nadále potvrzuje klesající trend, který ve Spojených státech v letošním roce panuje. Nedostatek důvodů pro růst na nová historická high v uplynulém týdnu ukazuje graf.Pod cenovým grafem jsou zobrazeny křivky new high-new low pro obě hlavní akciové burzy, tedy New York Stock Exchange a NASDAQ. Na obou je pak patrná divergence mezi jejich průběhem a průběhem cenového grafu. Zatímco index dosáhl v uplynulém týdnu nových nejvyšších hodnot, v rámci jednotlivých burz počet nových high vůči novým low neroste. Spíše naopak. Zatímco ve třech úvodních obchodních dnech uplynulého týdne index silně rostl, jak na NYSE, tak na NASDAQu bylo více akcií obchodovaných na nových low, než těch, které dosáhly na nová high.
Pro aktuální týden bude zřejmě kritickou událostí středeční zasedání centrálních bankéřů ve Spojených státech. Trh počítá, že bankéři sáhnou k opětovnému zvýšení úrokových sazeb o 0,25 procenta. Jakýkoli jiný krok by byl překvapením, které by mělo na dění na trhu silný vliv. V Evropě budeme zvědaví na novou aukci italských desetiletých dluhopisů, případně na sobotní údaje o situaci v čínské výrobní sféře a v sektoru služeb.