V hlavní roli politika (Týden 29)
V uplynulém týdnu jsme nebyli na trzích svědky žádných mimořádně důležitých makroekonomických dat, která by měla sílu ovlivnit akciové a dluhopisové indexy. Absence silných makrozpráv dala vyniknout politickým událostem, které ovšem nad děním na trzích visí již delší dobu. Pokračování obchodního handrkování ohledně dovozních cel posílá opět níže komodity. Zpomalení globálního obchodu by mělo dopad na zvyšující se domácí zásoby komodit, které jsou mnohdy poblíž historických maxim už dnes. Více než pětiprocentní ztrátu si v minulém týdnu připsala kukuřice a ropa a smutným rekordmanem pak byly sójové boby. Jejich týdenní odpis se blíží sedmi procentům. Světlou vyjímkou je bavlna připisující si čtyřprocentní zisk díky snižujícím se odhadům zásob a nepříznivému suchému počasí.
Akciové indexy v uplynulém týdnu těžily z pozitivních údajů, kterými trhy pokropily minulé týdny. Jednou z mála vyjímek byly evropské hodnotové akcie. Na Evropě se stále negativně projevuje právě politická situace. Rezignace dvou ministrů britské vlády minulý týden rezignovali a nad naším kontinentem opět začíná viset otázka brexitu a jeho zvládnutí.
Poměrně dobře siv rámci možností vedly dluhopisové indexya to i přesto, že data, která z jednotlivých ekonomik přicházejí, svědčí o sílící inflaci.
O tom, jaké akcie na trhu vládnou, vypovídá dostatečně následující graf. Ten je rozdělen do čtyř kvadrantů, když v pravém horním jsou umístěni současní lídři, zatímco v levém spodním pak skupiny, které za trhem silně zaostávají.
Je evidentní, že vládci amerického trhu jsou aktuálněakcie malých firem, na jejichž především na domácí trh orientovanou produkci nepůsobí silný růst amerického dolaru, který velkým firmám zdražuje jejich vývozy. V kurzu jsou také akcie firem, které byly právě uvedeny na burzu. To vše na úkor hodnotových a dividendových akcií.
Další informace včetně porovnání akciových fondů najdete zde.
Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu