Evropa blízko recese (Týden 8)

Po jednom odpočinkovém týdnu se akciové indexy opět vydaly na svoji na počátku roku započatou cestu vzhůru. Za růstem můžeme nadále hledat důvěru obchodníků v to, že obchodní spory mezi Spojenými státy a Čínou budou do prvního dne měsíce března vyřešeny. Z aktuálně probíhajících jednání na vysoké úrovni sice doposud žádné optimistické zprávy nepřišly, trhy ovšem spoléhají na logiku. Obě strany potřebují dohodu, a tak se dá předpokládat, že k nějaké dohodě dospějí. Opačný výsledek by byl pro obchodníky a investory nepříjemným překvapením. Když říkám, že obě strany k nějaké dohodě dospějí, tím neříkám, že to bude dohoda, která definitivně vyřeší všechny spory. Tohle téma na trzích s velkou pravděpodobností zůstane i nadále.

Nepříjemným zprávám nadále čelí Evropa. Hlavní událostí minulého týdne bylo číslo, které hovoří o tom, že největší evropská ekonomika v závěrečném čtvrtletí mezikvartálně stagnovala. Když k tomu připočteme pokles ze třetího čtvrtletí znamená to, že jsme byli jen kousek od recese, která bývá definována dvěma po sobě jdoucími poklesy. No, bylo to „o fous“. Z celoročního pohledu německá ekonomika v roce 2018 rostla o 1,4 procenta, oproti roku 2017 je to ale citelné zpomalení. Tehdy byl růst na hodnotě 2,2 procenta. Evropa si zkrátka zahrává a klidu nepřidává ani nejasný brexit. Pokroky žádné, čas se blíží, následky nejasné…

Fundamentální data ze Spojených států amerických byla smíšená. Potěšila mírně vyšší než očekávaná míra inflace, naopak maloobchodní tržby překvapivě zaznamenaly největší pokles za více než devět let.

Ve světě nadále probíhá výsledková sezóna, v níž výsledky svého hospodaření v posledním čtvrtletí roku 2018 ohlásily již dvě třetiny firem. Celkové zisky korporátní sféry nadále rostou jednociferným tempem. Dobře si vedou technologické firmy, z nichž očekávání trhu překonalo více než sedmdesát procent firem a překvapivě dobré jsou také výsledky společností z energetického sektoru. Celkově se ale nejedná o nijak zářivou výsledkovou sezónu. Míra překračování odhadů trhu na bázi EPS (zisku na akcii) je na sedmdesáti procentech, tedy o jedno procento níže, než je pětiletý průměr. Tržby se naopak dostaly nad tento průměr o celé dvě procenta. Firmy tedy mají dobré tržby, nicméně se jim zvyšují náklady. Největším negativem je ovšem nadprůměrně vysoký počet snížení výhledů ziskovosti pro úvodní čtvrtletí letošního roku.

Graf ukazuje vývoj akciového indexu SP500 a také vynáší odhady ziskovosti firem v indexu sdružených, na nichž je dobře vidět pokles optimismu.

Z hlavních komodit potěšila investory ropa, jejíž ceny minulý týden silně rostly. „Na vině“ jsou čísla EIA (International Energy Agency) svědčící o silném poklesu těžby této suroviny. Výborně se dařilo také volatilnímu kakau a po delší době se dařilo také cenám plynu.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu