Na trhy se vrací optimismus (Týden 4)

Akciové trhy za sebou mají další pozitivní týden. Prakticky všechny hlavní akciové indexy světa v uplynulých pěti obchodních dnech silně rostly. Důvodem k růstu je znovunabytý optimismus, který na trhy přinesly náznaky toho, že jednání mezi Čínou a Spojenými státy americkými úspěšně pokračují a pozvolna se rýsuje půdorys budoucího smíru. Podobných pokroků v jednání dvou velmocí jsme byli v uplynulých měsících svědky poměrně často, aby se nakonec ukázalo, že to s tím pokrokem zase nebude tak jasné, jak se z oficiálních nebo neoficiálních zdrojů původně zdálo. Spíše se přikláním k tomu, že propad, kterého jsme byli na trzích svědky v závěrečném čtvrtletí loňského roku, byl jednoduše příliš hlubokým na to, aby nové ceny akcií nepřilákaly nové kupce.

Makro ukazatele zatím nesvědčí o tom, že by byla recese přinejmenším ve Spojených státech za dveřmi a důvod pro padesátiprocentní pokles cen akcií některých skutečně silných společností tu opravdu nebyl. Změnu nálady na trzích ukazuje také to, že dosavadní lídři amerického akciového trhu, kterými byli především defenzivní sektory utilit, spotřebního zboží a zdravotnictví, postupně opouští svoji dosavadní roli. Na pozici tržních lídrů se opět prosazují cyklická odvětví.

Dobře skončil týden také pro rizikověji orientované kategorie dluhopisů, když si solidní zisky od počátku roku připisují jak dluhopisy s vysokým výnosem, tak také dluhopisy konvertibilní. Zejména u první zmíněné kategorie, v níž jsou početně zastoupeny malé energetické společnosti, je hlavním pozitivním faktorem opětovný a silný růst cen ropy a tím také pravděpodobné zvýšení marží těchto společností.  Naopak se nedařilo státním dluhopisům, jejichž ceny v nastupující optimistické náladě společně se zlatem v uplynulém týdnu oslabily.

Mezi komoditami kralovaly v minulý týden energie. Důvodem pokračujícího růstu cen ropy byly oba tradiční reporty o stavu zásob ropy ve Spojených státech, které shodně vykázaly pokles zásob černého zlata. To při nezměněné úrovni těžby v USA a snížení těžby a exportů ropy ze Saudské Arábie tvoří pro ceny ropy nadále oporu. Za téměř desetiprocentním růstem ceny plynu hledejme tuhou zimu ve Spojených státech a nižší stav zásob, než tomu bylo v loňském roce. Aktuální stav zásob se také pohybuje výrazně pod svým pětiletým průměrem. Zima, zejména její první část, je u této komodity tradičně divokým a těžce předvídatelným obdobím, v němž hraje hlavní roli počasí. Je tedy pravděpodobné, že ceny plynu budou divoce oscilovat i nadále.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu

Další informace najdete v rozšířené verzi komentáře zde.