Ani současný pokles není zřejmě dostatečný (Týden 51)

Akciové trhy v uplynulém týdnu opět poměrně výrazně ztrácely. Na vině zřejmě nejsou zveřejněná makroekonomická čísla, která sice nijak mimořádně nepotěšila, ale také nezklamala. Maloobchodní tržby ve Spojených státech naplnily očekávání analytiků a průmyslová produkce je dokonce překročila. Lepší, než očekávaná data přinesla také statistika nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Bez problému proběhly také obě aukce amerických dluhopisů, které přilákaly dostatek kupců. Z evropského pohledu pozitivně překvapil německý index ekonomického sentimentu ZEW, který poklesl méně, než se čekalo a také mírně nižší míra nezaměstnanosti v Itálii.

Hlavními evropskými událostmi týdne bylo zasedání Evropské centrální banky a dění kolem blížícího se odchodu Velké Británie z Evropské unie. Evropská centrální banka oznámila, že její program kvantitativního uvolňování bude ukončen s koncem roku a zároveň oznámila, že se nechystá zvyšovat sazby dříve, jak ve druhé polovině roku 2019. Zároveň také mírně snížila své odhady růstu ekonomiky eurozóny jak pro letošní, tak také pro příští rok. Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o důvěře mezi poslanci vlastní strany, nicméně počet hlasů spolustraníků, kteří hlasovali pro nedůvěru, dává tušit, že pokud se přidá opozice, bude to mít premiérka při projednávání dohody v parlamentu opravdu těžké a v tuto chvíli nelze vyloučit žádný scénář. Jediným pozitivním faktem z politické sféry tak zůstává to, že Itálie přece jenom na tlak Bruselu přehodnotí svůj původně plánovaný rozpočet a přistoupí k nějakým úsporám.

Pohled na výsledky letošního roku je poměrně neveselý. Dobře udělali ti, kteří zainvestovali do českého akciového indexu, který byl na začátku roku oproti konkurenci skutečně mimořádně levný a který jsme již v roce minulém, v rámci pravidelných měsíčních zpráv Investičního výboru, společně s ruským indexem doporučovali. Obecně se lépe dařilo akciím s nízkou volatilitou než širokým indexům.  Zcela upřímně nemohu říci, že by se jednalo o nějaký mimořádně překvapivý výsledek. Naprosté ignorování negativních zpráv v době, kdy většina indexů vyspělých trhů byla opravdu mimořádně drahá po prudkém růstovém startu do letošního roku, nevěstilo nic dobrého. A ani aktuální téměř dvacetiprocentní pokles na nadále ambiciózní valuaci trhů moc nezměnil. 

Například ukazatel zpopularizovaný Warrenem Buffettem porovnávající jak drahý je akciový trh (celková hodnota amerických akcií) vůči výkonnosti ekonomiky (hrubý domácí produkt USA) vypovídá o současné situaci hodně. Pokles, kterého jsme svědky, prozatím nedostává hodnoty ani do průměru.

Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu