Co udělají s investory americké volby? (Týden 45)

V minulém týdnu jsme se po nějaké době dočkali pozitivního vývoje na akciových trzích, zatímco ostatní hlavní investiční aktiva ztrácela. Globální akciový index (ACWI) ukrojil v uplynulých pěti dnech ze svých ztrát více jak jedno a půl procenta. V mírných ztrátách naopak pokračují dluhopisové indexy a propadákem týdne byly komodity, které ztratily více jak tři procenta.

Za pozitivním vývojem na akciových trzích vidím spíše korekci předešlých ztrát, když byly akciové indexy z technického pohledu prakticky bez výjimky silně přeprodány. Makroekonomická data, kterých jsme byli minulý týden svědky, neukazují na to, že by na nás za rohem číhala zubatá a zlá recese. Určité znepokojení snad může na investory a jejich psychiku přicházet z Číny, kde pozvolna hasne růst výrobního sektoru (Manufacturing PMI index jen 50,2, přičemž padesátka je hranicí oddělující růst od stagnace) a ani realitní sektor tam není zcela bez problémů.

Ve Spojených státech opět pozitivně překvapil report z trhu práce. Číslo nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství silně převýšilo očekávání a ekonomiku nadále drží vyšší než očekávaná důvěra spotřebitelů. Z nejsledovanějších dat zklamala v USA pouze čísla z výrobního sektoru, jehož růst mírně zvolňuje, nicméně se stále drží na vysokých úrovních.

V Evropě negativně překvapilo číslo meziročního růstu HDP, které skončilo s výsledkem +1,7 procenta. To je citelné zpomalení oproti druhém kvartálu, v němž se růst pohyboval nad hranicí dvou procent. Oznámený údaj byl nejslabším číslem od druhého kvartálu roku 2014. Inu v Evropě se žádná hitparáda nekoná. Vysoké zadlužení, nízký až nulový růst ekonomik a neochota šetřit na čemkoli není úplně nejlepší klima pro investory.

Hlavním hybatelem v tomto týdnu budou bezesporu americké „midterm elections“ a také jednání amerických centrálních bankéřů. Zatímco FED trhy může překvapit jen omezeně, výsledky voleb do kongresu a senátu v USA mohou být hlavním zdrojem následné volatility. Aktuálně jasně silnější republikáni drží kongres, senát a jejich představitel stojí v čele Spojených států. A jeho politika snižování korporátních daní, která je hlavním důvodem růstu amerických indexů od nástupu Donalda Trumpa, měla doposud v republikány ovládaném kongresu i senátu lehký život. Výměna osazenstva může další plány Donalda Trumpa a jejich prosazování značně ztížit. A tím také přeneseně ublížit akciovému trhu. Demokratická převaha v některé z komor (nebo snad dokonce v obou), přináší mezi investory nejistotu, která může částečně stát také v pozadí říjnové korekce. Nečitelnost dalšího vývoje pro investory naznačují také různé ankety o tom, co by investoři kupovali v případě vítězství republikánů a na co by se soustředil jejich investiční apetit, pokud by zvítězili demokraté. Zatímco pokud vyhrají republikáni, mají účastníci anket jasno (jednoznačně vítězí akcie), opačný výsledek voleb nachází investory nepřipravené. Dvacet jedna procent z nich by kupovala akcie, o procento více by v takovém případě favorizovalo dlouhodobé US dluhopisy, dvacet tři procenta si myslí, že by v případě vítězství demokratů bylo nejlepším investičním artiklem zlato a vítězem se stává cash v podobně krátkodobých US dluhopisů, k nimž se přiklonila třetina oslovených. Ani investiční profesionálové tedy nemají příliš jasno v tom, co může vítězství demokratů přinést.Nálada na trzích je i přes úspěšný uplynulý týden nadále napjatá a peníze z kapes investorů nadále proudí do defenzivnějších sektorů akciového trhu. Lídry jsou spotřební zboží nezbytné spotřeby (XLP), klidné utility (XLU) nabízející zpravidla zajímavý dividendový výnos a také defenzivně orientovaný sektor zdravotnictví (XLV). V nemilosti jsou pak energie, základní materiály a také relativně nově komunikace a technologie.

Podobnou situaci ukazuje také graf poměrné výkonnosti mezi dravými růstovými akciemi (SPHB) a akciemi s nízkou volatilitou (SPLV). Z grafu je evidentní, že nadvláda první skupiny je pryč a trh táhnou svojí výkonností klidné akcie velkých společností.Václav Pech, člen investičního výboru Broker Trustu