Proč Evropa ztrácí (Týden 33)

Za poklesem většiny akciových indexů v uplynulém týdnu stojí v první řadě zprávy z politického dění a ty nebyly vůbec příznivé. Čína potvrdila, že od 23. srpna začne uplatňovat zvýšená dovozní cla na zboží původem ze Spojených států, jehož objem přesahuje šestnáct miliard dolarů. Nepříjemná věc pro americké globální exportéry a americké komodity, zejména sóju, jíž končívala na čínských trzích podstatná část úrody.

Nepříjemností číslo dva je stále bezvýsledné jednání o odchodu Velké Británie z Evropské unie a Evropě na klidu nepřidalo ani prohlášení italské vlády o radikálním zvýšení výdajů bez toho, aby upřesnila, kde hodlá na tyto výdaje vzít prostředky. Inu, zdroje tady vždycky jsou, jak říkal jeden z našich bývalých předních politiků. Evropským akciím ale podobné kroky nijak nepřispívají a když připočteme slabší ekonomická data, která v porovnání s Amerikou z ekonomiky přicházejí, spolu se slabší výsledkovou sezónu evropských podniků (opět v porovnání s USA), nelze se slabosti evropských akcií divit.

V uplynulém týdnu se vyostřily debaty také mezi Spojenými státy a Ruskem, když z Ameriky vyšla zpráva o tom, že Spojené státy jsou přesvědčeny, že původ jedu novičok, kterým byl ve Velké Británii otráven Sergej Skripal a jeho dcera, pocházel právě z Ruska. Washington se z tohoto důvodu chystá vyhlásit Moskvě sankce, což dostává pod tlak ruský rubl. Když už jsem u měn, které jsou pod tlakem…

Turecku hrozí díky prudkému propadu turecké liry ekonomická krize. Na druhé straně Turecko je prostě Turecko a vtípky o tureckém hospodářství jsou často oprávněné. Ekonomy pobavil turecký prezident Erdogan, který jasně ukázal, že o ekonomii nemá ani páru. Sdělil svým drahým spoluobčanům, aby podpořili svoji zemi, aby byli patrioty a prodali všechny dolary, které mají a nakoupili za ně domácí měnu. Podle vývoje na trhu však Turci učinili věc přesně opačnou a poslali svoji měnu o čtrnáct procent níže.  Samotného propadu tureckého akciového trhu bych se příliš nebál. Jeho celková tržní kapitalizace je srovnatelná s kapitalizací společnosti Netflix…  Navíc, turecký dluh byl „degradován“ do kategorie „JUNK“ již v roce 2016 a turecká měna klesá od roku 2010. Nic nového jsme se tedy nedozvěděli.

Problémem by mohla být jen expozice Turecka ve světových bankách. A i zde je, jak ukazuje obrázek, na prvním místě Evropa, zatímco velké americké banky stojí spíše v pozadí.Máme další důvod, možná i ten hlavní, proč se evropským indexům dařilo minulý týden hůře než těm ostatním.

Další informace včetně porovnání akciových fondů zaměřených na Tureko a Rusko naleznete zde.

Václav Pech, investiční analytik Broker Trustu