Zase jedeme (Týden 9)

Riziková aktiva nadále pokračují ve svém úsilí o vymazání ztrát, které utrpěly v průběhu února. Většina hlavních akciových indexů v uplynulém týdnu posílila a dařilo se také dluhopisům korporátním a konvertibilním. Ukazuje se, že za propadem trhů z před dvou týdnů stál nejspíše pouze sentiment a jednalo se tak o dlouho očekávanou a žádoucí korekci.

Ani v uplynulém týdnu nebyl z fundamentálního pohledu důvod k panice, byť zprávy, které na trh přišly, nebyly vždy nutně jen pozitivní. Evropská aktiva povzbudilo to, že eurozóna získala vyšší rating od mezinárodní ratingové agentury Fitch. Důvodem bylo zlepšení náhledu agentury na Řecko a zvýšení jeho ratingu na stupeň B. Řecké dluhopisy přesto stále zůstávají ve spekulativní kategorii a nadále tak nemohou být součástí portfolií velkých institucionálních investorů spravujících například penzijní fondy.

Naopak mírně horší zprávou byly výsledky německého indexu ekonomického sentimentu ZEW a také indexu podnikatelské důvěry Ifo. Ohlášená čísla u obou indexů nedosáhla na tržní očekávání, nicméně obě čísla se stále pohybují z historického pohledu vysoko, a tak nejsou horší než očekávané výsledky nijak alarmující.

Vesměs pozitivně vyznělo ve Spojených státech také zveřejnění zápisu z lednového jednání amerických centrálních bankéřů. Členové výboru ve své většině očekávají vyšší, než dosud odhadovaný růst ekonomiky a očekávají také další zesílení trhu práce. Zatím vše směřuje k tomu, že se počet plánovaných zvýšení úrokových sazeb v letošním roce možná ještě navýší. V USA naopak mírně zklamaly prodeje nových domů, nicméně ani tento pokles nenarušil několikaletý rostoucí trend v tomto důležitém sektoru.

V komoditním světě se dařilo ropě, která získává opět solidní momentum i díky růstu akciových trhů, a také zrninám díky obavám o úrodu v Jižní Americe, kterou prozatím ohrožuje nepřízeň počasí. Naopak uklidnění na trzích příliš nesvědčilo zlatu. Ze svých minim se pomalu vzhůru vypracovává bitcoin. Jeho cena se aktuální pohybuje těsně nad 10 000USD. Oproti maximům z počátku roku se ovšem stále jedná o padesátiprocentní propad. Volatilita spojená s digitálními měnami je ovšem v porovnání s ostatními investičními aktivy zcela mimořádná a nadále platí to, že taková investice opravdu není pro každého!