Což takhle dát si Čínu? (Týden 46)

V minulém týdnu se nedařilo akciím ani dluhopisům. Naopak, dramatických pohybů jsme se dočkali ve světě komodit. Rekordmanem byl v tomto smyslu zemní plyn. Ve Spojených státech se chýlí ke konci „injection season“, tedy období, v němž se plní zásobníky plynem pro zimní spotřebu. Mimořádně nízké číslo vyjadřující, kolik plynu do zásobníků minulý týden přibylo, s cenami silně zamávalo. O sedm a půl procenta si polepšilo za uplynulých pět obchodních dní kakao. Důvodem je pokles odhadu produkce ze strany Ghany a Pobřeží slonoviny a také Kamerunu. Komodity jsou opravdu jednoduché. Nabídka a poptávka. Nic víc. Když je kakaa nedostatek, nedá se emitovat nebo kvantitativně uvolnit. Jeho cena jednoduše poroste.

Na akciovém kolbišti se dařilo čínským akciím. K růstu jim napomohla silná data ohledně inflace, která potvrzují, že je ekonomické momentum nadále velice robustní. Čínský spotřebitel je při chuti, o čemž svědčí také to, že portál Alibaba.com zaznamenal další jednodenní rekord prodejů. Za jediný den poskytl čínským zákazníkům zboží za pětadvacet miliard dolarů. Meziročně jsou jeho tržby o bezmála čtyřicet procent vyšší.

Dařilo se také domácím českým akciím, které byly dlouhou dobu zcela mimo zájem investorů a z mnoha hledisek se staly jedním z nejlevnějších trhů na světě. A není divu. Česká ekonomika šlape jako hodinky. Průmyslová produkce meziročně po očištění vzrostla o sedm procent, maloobchodní tržby vzrostly za stejné období o téměř sedm a půl procenta a míra nezaměstnanosti v říjnu poklesla na nová mimina. I inflace se rozbíhá v od roku 2012 nevídaném tempu. Na nárůstu spotřebitelských cen o 2,9 % mají největší „zásluhu“ potraviny. Máslo je sice rekordmanem (+50,7 %), nicméně není v tom samo. Ceny vajec jsou výše o 36,5 %, zelenina podražila o deset a půl procenta a ovoce se k deseti procentům postupně blíží. Jen to stavebnictví se ne a ne probudit. Meziroční růst o 0,2 % je bídný a ani nárůst vydaných stavebních povolení o 3,8 % není žádný „wunder“. Stagnace v tomto odvětví udržuje ceny nemovitostí stále vysoko.

Negativním jevem pro akcie ve Spojených státech je skutečnost, že to s trhy vzývaným daňovým balíčkem prezidenta Trumpa nemusí být tak růžové, jak jsme si doteď mohli myslet. Prezidentský návrh má totiž najednou konkurenci, která vzešla od republikánských senátorů a od původního návrhu se liší v řadě významných bodů. Tím hlavním rozdílem je posunutí platnosti reformy až do roku 2019 namísto původně plánovaného roku 2018. Důvodem posunu je to, že se senátní rozpočtová kancelář domnívá, že plánované snížení daní zatíží rozpočet více, než je odhadováno, a jeho dopad do rozpočtu bude znamenat v budoucích deseti letech růst zadlužení o 1,7 bilionu dolarů. Což ovšem přesahuje schválený limit 1,5 bilionu dolarů a tak bude potřeba hledat opatření ke snížení odhadovaného zadlužení o 200 miliard dolarů.  A schválení takového limitu bude vyžadovat „supervětšinu“ hlasů, která je aktuálně nereálná. Neshody a možné odložení reformy investory zjevně netěší a krotí to jejich nákupní apetit.