Ve znamení Trumpa (Týden 4)

V uplynulém týdnu hrál jednoznačně prim nástup Donalda Trumpa do Bílého domu. Jen druhé housle pak drželi ve svých rukou centrální bankéři. Trumpův inaugurační projev investory spíše zklamal. Kromě důrazu na domácí orientaci budoucí americké politiky nepřinesl žádnou vizi a nesl se zcela v duchu volební kampaně. Ta je už dávno minulostí, a tak hodnocení prvního vystoupení nového prezidenta je rozporuplné.

V průběhu týdne si vzal Donald Trump, nový prezident Spojených států amerických, na mušku americký dolar, když prohlásil, že je nyní příliš silný a brání velkým domácím firmám v jejich exportu. Přispěl tak k probíhající korekci USD, který od počátku roku ztratil na hodnotě tři procenta. Přes mínění Donalda Trumpa není důvod si myslet, že by měl americký dolar nějak výrazně a dlouhodobě oslabovat. Potvrdila to i Janet Yellen. Ta prohlásila, že se ekonomika USA blíží k cílům, které dovolují další postupný růst úrokových sazeb. Aktuálně panuje konsensus na tom, že v roce 2017 budeme svědky trojího zvýšení sazeb. A zvýšení úrokových sazeb znamená upevnění amerického dolaru.

Evropská centrální banka na svém zasedání potvrdila, že prozatím necouvne a bude nadále pokračovat v tisku peněz v předem stanoveném objemu. Jediným zmírněním její současné aktivity je snížení objemu vykupovaných dluhopisů o dvacet miliard euro, které vejde v platnost v dubnu.

Tydenni komentar 4 2017 obr 1Pohled na akciové a dluhopisové trhy nadále hovoří o naprostém klidu. Hodnoty na grafech hlavních indexů ukazují, že se akcie od počátku letošního roku drží v bočním trendu a prozatím vyčkávají na další impuls. Nahoru se při současných vysokých cenách a poměrových ukazatelích trhům příliš nechce a poklesu jižním směrem brání skutečnost, že pro něj neexistuje žádný racionální důvod.

Ve Spojených státech by k němu mohla přispět právě probíhající výsledková sezóna, jejíž čísla jsou prozatím silná. Kromě hlášení o hospodářských výsledcích hlavních zámořských firem nás v právě započatém týdnu nečekají žádné makroekonomické „pecky“. Zaujmou úterní data z průmyslových sektorů a oživení by mohl přinést také projev guvernéra ECB Draghiho. Jediným silným číslem, které bude investory mimořádně zajímat tak bude páteční vyhlášení amerického HDP za závěrečný kvartál uplynulého roku.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel najdete zde.