Když se daří… (Týden 9)

Pozitivní vývoj na globálních trzích nadále pokračuje. Hodnoty většiny akciových titulů v uplynulém týdnu nadále mírně rostly a dobře se vedlo, jak je vidět z přiložených tabulek, také indexům dluhopisovým. Komoditnímu světu nadále vládly drahé kovy. Pohled na souhrn tabulek připomíná starou dětskou hru: „Všechno lítá, co peří má…“

Makroekonomickým podkladem pro růst jsou dobrá data, která přicházejí z hlavních světových ekonomik. Údaje o vývoji výrobního sektoru a sektoru služeb v Evropě přinesly příjemné překvapení. Kompozitní index se zastavil na hodnotě 56 a to znamená nejvyšší údaj za posledních sedmdesát měsíců. Hodnoty naměřené pro průmysl (55,5) a služby (55,6) znamenají také několikaletá high.

Rychlé tempo vývoje v těchto sektorech s sebou nese také tlak na míru inflace, která se pohybuje kolem 1,8 %. Doby nulové inflace jsou zřejmě pryč.

Nečekaně dobré číslo přinesl také údaj o růstu HDP ve Velké Británii a zdá se, že obavy z důsledků Brexitu postupně mizí. Negativem, který prozatím leží nad evropskými trhy, jsou blížící se volby v Nizozemí, Francii a Německu. Šance na vítězství stran, které jsou médii vnímány jako extrémní, jsou sice malé, ale nejistota trhům nikdy příliš nesvědčí.

Také čísla z Japonska zadávají důvod k optimismu. Index výrobního sektoru vzrostl na hodnotu 53,5, která je nejvyšším ohlášeným číslem za poslední tři roky.

Ve Spojených státech nebyla minulý týden ohlášena žádná důležitá data a tak se trh soustředil na poměrně četné projevy centrálních bankéřů. Ty prokázaly, že mezi členy výboru nadále panují ohledně zvyšování úrokových sazeb značné rozdíly. Dva členové rady připustili, že nejbližší zvýšení sazeb může přijít už na březnové schůzi výboru, další dva naopak obhajují pomalejší postup, zejména s ohledem na stav pracovního trhu. Míra nezaměstnanosti je sice aktuálně mimořádně nízká, nicméně je evidentní, že tyto hodnoty jsou poplatné okolnostem. Jiný pohled na míru nezaměstnanosti ukazuje tzv. U-6 unemployment rate, která započítává mezi nezaměstnané i ty občany, kteří by mohli pracovat na plný úvazek, ale z ekonomických důvodů našli práci jen na krátkodobých brigádách či polovičních úvazcích.

V takovém případě se aktuální hodnota pohybuje nad devíti procenty a to je stále vysoko nad hodnotami let minulých.

Právě započatý týden bude na důležité události mnohem bohatší. Ve spojených státech se bude trh soustředit zejména na vystoupení Donalda Trumpa, který má poodhrnout roušku tajemství nad svými úmysly ohledně proklamovaného dramatického snížení daní v USA. Důležité údaje přijdou také z výrobního a nevýrobního sektoru a budeme také pozorně sledovat čísla ukazující růst (či nerůst) osobních příjmů Američanů. Stranou jistě nezůstane ani údaj o předběžném růstu HDP. Stav výrobního a nevýrobního sektoru v Číně by měl potvrdit celkovou pozitivní náladu. Týden pak zakončí páteční projevy hned několika klíčových amerických centrálních bankéřů včetně guvernérky Janet Yellen.

Podrobný komentář včetně dalších klíčových čísel a porovnání akciových fondů zaměřených na Latinskou Ameriku najdete zde.